Samotny lekarz – problem XXI wieku. Poznaj jego przyczyny

Samotność uznawana jest za jeden z głównych problemów społecznych naszego stulecia. Wielu psychologów rekomenduje nawet, aby umieścić ją w międzynarodowej klasyfikacji chorób oraz zaburzeń psychicznych. Samotność, niestety, jest wpisana w specyfikę bardzo wielu zawodów. Coraz częściej borykają się z nią lekarze. Co właściwie powoduje, że lekarz jest samotny? I czy można temu zapobiec?

Samotni lekarze – problem częstszy, niż Ci się wydaje

Większość osób odwiedzając swojego lekarza, skupia się przede wszystkim na rozwiązaniu danego problemu zdrowotnego. Wówczas znany nam doktor widziany jest głównie jako specjalista w swojej dziedzinie; ktoś, kogo zadaniem jest udzielić pomocy. Jednak, czy zastanawiałeś się kiedyś, jaki człowiek kryje się pod białym kitlem? Okazuje się, że lekarze coraz częściej wymieniani są w zestawieniach zawodów, które borykają się z problemem samotności. Tego nie należy natomiast bagatelizować: samotność może mieć bardzo negatywny wpływ na stan psychiczny, zwiększając m. in. ryzyko depresji. Jakie czynniki zwiększają ryzyko samotności lekarza?

Lata spędzone na nauce

Pierwszym powodem, dla którego lekarze często zmagają się z samotnością, jest wieloletnia edukacja przygotowująca do wykonywania zawodu. Należy zwrócić uwagę, że jednolite studia medyczne trwają dłużej niż w przypadku innych kierunków (6 lat). Wiążą się również z bardzo intensywną nauką. Ponadto, po ukończeniu studiów, lekarz rezydent musi odbyć kilkuletnią (4-6 letnią) specjalizację w wybranej przez siebie dziedzinie. Randka z lekarzem u progu kariery? Zapomnij – prawdopodobnie nie znajdzie czasu. Podczas gdy jego znajomi z innych kierunków prowadzą bogate życie towarzyskie, on poświęca swój czas na edukację.

Wspinanie się po szczeblach kariery

Udało się – lekarz rezydent staje się pełnoprawnym specjalistą z prawem do wykonywania zawodu. Należy kuć żelazo, póki gorące i jak najszybciej przejść do realizowania zawodowych marzeń. Do tych najczęstszych należy oczywiście własna praktyka lekarska, której stworzenie wiąże się z ogromem wysiłku, koszów i obowiązków. Mogłoby się wydawać, że łatwiejszą drogę przechodzą lekarze decydujący się na pracę w szpitalach i poradniach. Niestety, wcale nierzadko okazuje się, że jedno miejsce pracy nie zapewni lekarzowi satysfakcjonujących zarobków.

Nieregularne godziny pracy

Zgodnie z obowiązującym prawem, dzienny czas pracy lekarza nie może przekraczać 7 godzin i 35 minut. To zatem mniej niż w przypadku wielu innych profesji. Niestety, zawód lekarza niesie ze sobą konieczność wykonywania obowiązków w niestandardowych porach. Nie brak przecież specjalistów świadczących pomoc w godzinach nocnych, wczesnoporannych czy wieczornych. To znacząco wpływa na tryb życia lekarza i utrudnia organizację spotkań towarzyskich czy też realizowanie obowiązków rodzinnych.

Praca… w dużych ilościach

Niektórym może się wydawać, że praca lekarza ogranicza się tylko do kilku godzin spędzonych w przytulnym gabinecie. Rzeczywistość jest zgoła inna. Aby stale się rozwijać, lekarz musi poświęcać czas na kształcenie umiejętności również „po godzinach”. Branżowe szkolenia, konferencje medyczne, kursy czy choćby domowa lektura tematycznych materiałów – wszystko to sprawia, że czas prywatny kurczy się w zastraszającym tempie. Nie brakuje również lekarzy, którzy „przynoszą” pracę do domu. Łatwo sobie wyobrazić, że znalezienie partnera życiowego w takich okolicznościach bywa kłopotliwe.

Rozwiązanie? Portal randkowy dla lekarzy

W takim razie, jak zapracowany lekarz może znaleźć drugą połówkę? Z pomocą spieszy nasz portal randkowy dla przedstawicieli zawodów medycznych. Dr Date to jedyne w swoim rodzaju miejsce poświęcone potrzebom sercowym osób, które na co dzień poświęcają się innym. Nasz portal towarzyski tylko dla lekarzy skupia osoby świadome specyfiki tego wyjątkowego zawodu oraz wszystkich związanych z nim wad i zalet życia codziennego. Jeśli jesteś samotnym lekarzem, możesz być pewien, że znajdziesz u nas pokrewną duszę, która doskonale Cię zrozumie. Otwórz się na miłość: z Dr Date jej znalezienie stanie się znacznie prostsze!